کاربردها

دنیای امروز، دنیای اطلاعات و مدیریت آنهاست. پیشرفت های روز افزون دهه های اخیر در زمینه های تکنولوژی، جمع آوری و ذخیره اطلاعات سبب گشته کاربران و برنامه ریزان با حجم بسیار زیادی از اطلاعات که اکثرا مکان محور نیز هستند مواجه گردند. بنابر این سیستم اطلاعات جغرافیایی به عنوان سیستمی نیرومند برای ذخیره و تحلیل این اطلاعات بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

نیازمندی ها

امروزه منابع مختلفی جهت اعلام و جستجوی نیازمندی ها وجود دارد، اما داده های مکانی، کلید موفقیت توسعه و رشد تجارت و کسب و کار است. با توجه به مسافت های جغرافیایی و نیاز به سرعت پاسخگویی به مشتریان. نیازمندی هایی که همراه با اطلاعات مکانی و با قابلیت جستجو در محدوده مورد نظر باشد از نظر فرد جستجو کننده مفید تر و قابل استفاده است. از مزایای این نوع نیاز مندی ها :

بهینه سازی خدمات به مشتریان

بیشینه سازی فروش به مشتریان محلی

بالا بردن دسترسی محلی و سراسری به کسب و کار

صرفه جویی در زمان و هزینه

حمل و نقل

شاید بتوان قدیمی ترین سند استفاده انسان از نقشه در مسیر یابی را نقاشی های مربوط به ۳۲۰۰ سال پیش در غار های فرانسه دانست که در آن مسیر مهاجرت غارنشینان نمایش داده شده است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و سیستم های اطلاعات مکانی، مسیر یابی بهینه، مدیریت شبکه ترانزیت جاده ای ، سازماندهی سیستم حمل و نقل، کنترل هوشمند ترافیک و برنامه ریزی های حمل و نقل شهری با هر شیوه دیگری غیر ممکن به نظر می رسد.

محیط زیست

توجه به برنامه ریزی محیط زیست جهت استفاده شایسته و پایدار از تمامی امکانات در زمینه هایی چون مدیریت شهر، زمین شناسی، جنگل داری و حیات وحش ، بحران های زیست محیطی و بلایای طبیعی یکی از موضوعات جدیدی است که سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است.

همچنین ایجاد تعادل و توازن در محیط زیست و گسترش ظرفیت های زیر بنایی محیطی با توجه به قابلیت ها و ملاحظات زیست محیطی به عنوان یکی از خط مش های مهم در توسعه اقتصاد کشور می باشد که در تمامی این اهداف، استفاده از ابزارها و تکنولوژی نوین تحلیل داده های مکان محور از جمله GIS ضروری است.

دولت الکترونیک

طبق مطالعات صورت گرفته نزديك به %۸۰ داده های مورد نياز دولتها برای تصميم گيری و برنامه ريزی به مكان يا موقعيت خاص بر روی زمين مربوط می شوند و دارای ويژگيهای مكانی هستند. حين انجام فعاليت های روزانه دولت الكترونيک، اطلاعات مكانی بسياری مورد نياز است (مانند نقشه ها، آدرس ها، اطلاعات پارسل ها، اطلاعات مربوط به مالكيت ها) . همچنين بهره مندی از اطلاعات مكانی بطور همه جانبه برای ارتقای تصميم گيری های كلان و توسعه ای دولت الكترونيک مؤثر است. بدين منظور دولت الكترونيک مكان محور كه بر اطلاعات مكانی متمركز است، می تواند نقش خود را مفید تر ايفا می كند.

توریسم

امروزه صنعت گردشگری در دنیا یکی از منابع مهم درآمدزایی و در عین حال از عوامل موثر در تبادلات فرهنگی بین کشور ها و دارای نقش اساسی در توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع بشری است. ضمنا سامانه های اطلاعات جغرافیایی ویژه گردشگری که شامل اطلاعات مکانی و توصیفی است در جهت بر آوردن نیاز های مختلف اطلاعاتی ، بر آورد شاخص، کمک به برنامه ریزان و گردشگران و همچنین پایش و ارزیابی فعالیت های گردشگری یک زیر ساخت به شمار می رود از این رو ایجاد این سامانه ها و کانال های اطلاعاتی در این حوزه در دستور کار تمامی کشور ها قرار گرفته است. این امکان در نقشه چیستا فراهم است.

مالی و بیمه

تقریبا تمامی اطلاعات نهادهای مالی و بيمه، مکان محور هستند لذا تحلیل درست و به هنگام این داده ها نقش مهمی در موفقیت طرح های بنیادی بانک، ایفا می کند. آنها به طور مدام با این سوال اساسی روبرو هستند که مشتریان آنها در کجایند و چه می خواهند و اينگونه سازمانها چگونه می توانند آنها را پیدا و جذب کنند و به بهترین نحو ممکن به آنها خدمات مورد نیازشان را عرضه نمایند. فاکتورهای زیادی در جذب و نگهداشت طیف وسیعی از مشتریان در وسعت مکانی قابل توجهی از کشور تاثیر گذار است. این سیستم ها به بانک ها کمک می کند تا به درک بهتر و موثرتری از داده ها و فاکتور های تاثیرگذار در موفقیت خود دست یابند.

مشاغل و خدمات

با افزودن اطلاعات مکانی به اطلاعات شغلی ، خدمات و مشاغل خود را بهتر معرفی کنید. برای مشتریان پیدا کردن خدمات مورد نظر در نزدیکی مکان سکونت یا کارشان با توجه به ترافیک شهری و نیاز روز افزون امروزه به سرعت در انجام امور ، بسیار مهم است. از مزایای معرفی مشاغل و خدمات بر روی نقشه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

بهینه سازی خدمات به مشتریان

بیشینه سازی فروش به مشتریان محلی

بالا بردن دسترسی محلی و سراسری به کسب و کار

صرفه جویی در زمان و هزینه

امنیت

صر ف نظر از مزایای بیشمار عدم استفاده از نقشه های بیگانه در تامین بیشتر امنیت اطلاعات کشور ، جلوگیری از خروج داده های توصیفی و مکانی، سیستم اطلاعات جغرافیایی به عنوان یک زیر ساخت در حوزه انتظامی به شمار می رود. از جمله این کاربرد ها می توان به بهینه سازی سیستم های مدیریت وقایع و جرائم تحلیل مکانی و زمانی الگو های مجرمانه و تشخیص نقاط جرم خیز، ایجاد پایگاه اطلاعات جرم و نقشه سازی جرم و ایجاد تعادل بین نیروی انتظامی و مردم اشاره کرد.

رسانه

امروزه کاربران سیستم های کامپیوتری و تلفن های همراه علاوه بر استفاده های معمول، از این وسایل به عنوان رسانه استفاده می کنند و اخبار مختلف را کسب می نمایند. با توجه به حجم و تنوع بالای اخبار رسانه ای که بتواند اخبار را بر مبنای محدوده های مکانی دسته بندی کند و به هر کاربر خبر هایی را که نزدیک او واقع شده، اطلاع رسانی کند جذاب تر خواهد بود . این امکان در نقشه چیستا فراهم است.

کشاورزی و دامپروری

بخش مهمی از اقتصاد کشور بر محور کشاورزی و دامپروری می گردد، در نقشه چیستا اطلاعات مهمی از جمله جانمایی مزارع، باغ ها و مراتع کشور و اطلاعات مشاغل و خدمات مرتبط به همراه اطلاعات مکانی با جامعیت و دقت بالا وجود دارد.

©2016 namaa INC,All rights reserved